fbpx
Menu

Pytania przed pierwszą psychoterapią

Czy muszę mieć konkretny cel?

Zdarza się, że osoby które przychodzą na pierwsze spotkanie mają określony cel, np. chcą się pozbyć lęków, mają problemy ze snem, czy doświadczają traumy, która ogranicza ich życie. Jednak nie musi się tak dziać w każdym przypadku. Pierwsze kilka spotkań jest właśnie po to aby przyjrzeć się temu nad czym chcesz pracować i podjąć własną decyzję.

Czy cel może się zmienić?

Tak, jak najbardziej. Cel terapii może się zmienić w trakcie jej trwania i jest to zawsze uzgadnianie.

Ile trwa terapia?

Terapia Gestalt, jest terapią długoterminową i trwa, od kilku miesięcy nawet w niektórych przypadkach do kilku lat. Jednak wszystko jest zależne od obszaru nad którym się pracuje.

Jaka jest częstotliwość spotkań?

To co zarówno jest rekomendowane przez Gestalt ale także wynika z mojej wieloletniej pracy z ludźmi, to cotygodniowe spotkania.

Czym różni się konsultacja od właściwej terapii?

Różni się celem oraz głównie decyzją o rozpoczęciu procesu. W trakcie konsultacji strony się poznają, tak aby zdecydować czy będą chciały ze sobą pracować. Warto pamiętać, że zarówno przy spotkaniach konsultacyjnych jak i spotkaniach terapeutycznych, terapeuta skupia się na kliencie i stopniowo pozwala mu odkrywać nieuświadomione przekonania czy ograniczenia.

Jest wiele nurtów psychoterapii, jaki będzie właściwy dla mnie?

W świetle badań, skuteczność różnych nurtów psychoterapeutycznych jest bardzo zbliżona. Jednak każdy z nurtów ma inne podstawy i psychoterapeuci trochę inaczej pracują dlatego warto kierować się swoimi preferencjami (chyba, że nie ma innych przeciwskazań).

Skąd mam wiedzieć jakiego psychoterapeutę mam wybrać?

W kwestiach formalnych, psychoterapeuta to osoba, która skończyła (lub jest w trakcie) specjalistycznego 4 letniego kursu. Dobrą praktyką jest to aby była także swoją superwizją, dzięki temu będziesz miał pewność, że jesteś pod dobrą opieką. To co, ponad to, jest istotne, to znalezienie psychoterapeuty z którym będziesz czuć, że jest właściwą osobą dla Ciebie.

Wielu psychoterapeutów zanim zdecyduje się na dłużą pracę proponuje 3 konsultacje, po których wspólnie zdecydujecie czy chcecie współpracować.

Czy psychoterapia online jest tak samo skuteczna jak spotkania stacjonarne?

Skuteczność terapii jest taka sama. W niektórych przypadkach może wykazywać nawet przewagę. Jednak to o czym warto pamiętać, że każdy z nas ma swoje preferencje co do formy spotkań i dlatego warto samemu zdecydować, co będzie dla nas najlepsze.

Czy mogę mieć dwóch psychoterapeutów? (mieć dwa indywidualne procesy psychoterapeutyczne?)

Być może z jakiegoś powodu chcesz uczestniczyć w dwóch indywidualnych procesach. Jednak jest to niewskazane.

Czy mogę uczestniczyć w psychoterapii grupowej oraz mieć swojego psychoterapeutę?

Takie rozwiązanie jest jak najbardziej możliwe. Twój psychoterapeuta będzie Twoim osobistym wsparciem. Jest to jednak możliwość, nie zaś obowiązek.

Czy jeśli w mojej relacji zdecydowaliśmy się na terapię związku/małżeństwa to czy każdy z partnerów może mieć swojego psychoterapeutę?

Tak jest to sytuacja, która jest jak najbardziej wskazana. Zakłada się, że oprócz uczestniczenia w psychoterapii par, wysoce wskazane byłoby aby każdy z partnerów miał swojego psychoterapeutę (i nie może być to ta sama osoba). Jakie są przeciwskazania do psychoterapii pary – przeczytaj w naszym artykule.