Można powiedzieć, że dla zdrowia psychicznego istotne są różne relacje: Rodzinne, zawodowe, przyjacielskie. Każda z nich jest istotna, i wpływa na to jak się czujemy. Warto więc się przyjrzeć swoim relacjom przyjacielskim. W gabinecie psychoterapeutycznym często rozmawia się o sobie swoich relacjach z rodzicami, partnerami i partnerkami. Trochę mniej o tym jakich wybierasz przyjaciół i czy ta relacja naprawdę Ci służy.
Rozpoznanie, czy relacja jest prawdziwą przyjaźnią, może być czasem wyzwaniem, ale istnieją pewne kluczowe cechy, które pomagają w tej ocenie. Oto kilka z nich:
- Wzajemność: W prawdziwej przyjaźni obie strony angażują się w relację. Nie chodzi tylko o to, że jedna osoba ciągle daje, a druga tylko bierze. Wzajemne wsparcie, zainteresowanie i zaangażowanie są kluczowe. Zastanów się, czy możesz polegać na swoim przyjacielu przyjaciółce, czy zarówno Ty jesteś dostępny czy dostępna dla niej ale także gdy Ty potrzebujesz wsparcie on/ona jest dla Ciebie.
- Zaufanie: Możesz bez obaw wyrażać swoje myśli i uczucia, wiedząc, że druga strona ich nie wykorzysta ani nie zdradzi twojego zaufania. Zaufanie jest fundamentem każdej silnej i trwałej przyjaźni. A może jest tak, że gdy coś powiesz, chwile później inne osoby to wiedzą.
- Akceptacja: Prawdziwy przyjaciel akceptuje cię takim, jakim jesteś, nie próbując cię zmieniać. Szanuje twoje opinie i wartości, nawet jeśli się od jego różnią. Mówiąc coś swojemu prawdziwemu przyjacielowi, nie usłysz słów krytyki.
- Bezwarunkowe wsparcie: W trudnych chwilach możesz liczyć na przyjaciela. Nie tylko wtedy, gdy wszystko idzie dobrze, ale przede wszystkim wtedy, gdy napotykasz trudności.
- Szczerość: Prawdziwi przyjaciele są ze sobą szczery. To nie oznacza ciągłej zgody na wszystko, ale zdolność do uczciwej i otwartej komunikacji, nawet w trudnych kwestiach.
- Czas i wysiłek: Przyjaciele inwestują czas i wysiłek w utrzymanie relacji. Spotykają się, rozmawiają, dzielą doświadczenia – wszystko to buduje i umacnia przyjaźń. Jest to coś o czym warto pamiętać. Przyjaźń, tak jak każda inna relacja wymaga pracy. Jeśli jedna ze stron się stara, proponuje, wychodzi z propozycjami warto się zastanowić czy jest to prawdziwa przyjaźń.
- Wspólne wartości i zainteresowania: Chociaż to nie jest konieczne, często prawdziwa przyjaźń opiera się na wspólnych wartościach i zainteresowaniach, co tworzy głębsze połączenie. Oczywiście inne wartości mogą być rozwijające, jednak jeśli jest więcej różnic niż podobieństw, trudniej jest utrzymać taką relację.
- Wzajemne zrozumienie i empatia: W prawdziwej przyjaźni istnieje głębokie zrozumienie drugiej osoby, jej uczuć i doświadczeń, a także zdolność do empatii.
- Poczucie komfortu i bezpieczeństwa: W obecności przyjaciela czujesz się komfortowo i bezpiecznie. Możesz być sobą, bez obawy o ocenę czy krytykę. Chyba jest to jeden z najważniejszych wyznaczników relacji. Jeśli czujesz się komfortowo z drugą osobą to może być znak, że ta relacja Ci służy.
- Długotrwałość: Przyjaźnie często przetrwają próbę czasu, przeszkody i zmiany w życiu obu stron. Chociaż też czasem się kończą, bo Ty się zmieniłeś/ zmieniłaś i to co było dla Ciebie do zaakceptowania kiedyś teraz już nie jest akceptowalne. Jeden z moich klientów powiedział, że już nie chce przebywać wśród „przyjaciół”, którzy ciągle narzekają i nic z tym nie robią. Kiedyś był taki sam, teraz już nie chce karmić się narzekaniem.
Jeśli znajdziesz te cechy w swojej relacji, istnieje duża szansa, że jest to prawdziwa przyjaźń. Ważne jest, aby pamiętać, że każda przyjaźń jest unikalna i może się różnić w zależności od osób ją tworzących.
Jeśli jednak z jakiegoś powodu, masz przyjaciół przy których nie czujesz się komfortowo, którzy są tylko wtedy gdy oni czegoś potrzebują, warto się zastanowić z jakiego powodu potrzebujesz takiej relacji. Odpowiedź może być niewygodna czy bolesna ale jest pierwszym krokiem do zrozumienia siebie a w efekcie zmiany, która będzie ci służyła.