fbpx
Menu

Kiedy terapia par nie będzie działać? – przeciwskazania

Pary przychodzące na terapię, najczęściej mówią o problemie komunikowania się. Przynoszą często bolesne historie o wzajemnym niezrozumieniu, zaniedbaniu, rozczarowaniu, o trudzie wyrażania uczuć, emocji, reakcji na zachowanie partnera. Wiemy z doświadczenia, że tematy, relacyjne, braku wzajemnego zrozumienia, zdrady czy wypalenia w związku są częste, ale warto sobie zadać wcześniej jedno pytanie.

Czy jest coś co powoduje, że nie powinniście korzystać z terapii par?

Tak, w przypadku czterech sytuacji, stanowczo odradzamy ten rodzaj pracy.

Uzależnienie

Uzależnienie jednego lub obojga partnerów utrudnia budowanie komunikacji i kontaktu pomiędzy nimi. W uzależnieniu polecamy terapię indywidualną, to ważny element odzyskiwania swojego poczucia tożsamości i niezbędny do budowania relacji z samym sobą i drugim człowiekiem. Polecamy terapię indywidualną dla osoby uzależnionej, a także dla drugiego partnera, który często wchodzi w rolę współuzależnionego, co destrukcyjnie wpływa na jakość życia i zdrowie psychiczne.

Przemoc

Jeśli pomiędzy partnerami dochodzi do przemocy, zalecamy interwencje kryzysowe lub sięgnięcie do grupy wsparcia dla ofiar przemocy. Terapia indywidualna również może być wsparciem i miejscem na zdobycie umiejętności obrony swoich granic w relacji. W pracy z parą, nie mamy zgody na przemoc w związku. Psychoterapia pary w tym przypadku nie jest dobrym rozwiązaniem.

Choroba psychiczna

Jeśli któryś z partnerów cierpi na chorobą psychiczną, polecamy terapię indywidualną. Zdiagnozowana choroba psychiczna daje świadomość możliwości oraz ograniczeń wpływających na budowanie relacji i wprowadzanie zmian. 

Brak zgody na terapię jednego z partnerów

Jeśli jeden z partnerów, chce uczestniczyć w psychoterapii, drugi zaś stanowczo odmawia, to taka praca nie przyniesie efektu. Jeśli jest tak w Twoim przypadku, warto umówić się na terapię indywidualną, na której będziesz pracować nad swoimi tematami. – niekiedy, partner dostrzegając Twoje zmiany, może też się zacząć zmieniać lub zmienić nastawienie do wspólnej terapii. (Jednak warto pamiętać, że tak może się stać, ale nie musi.)

Jeśli więc nie występują takie sytuacje, jak te powyższe a rozważasz / rozważacie rozpoczęcie terapii par, masz pytania, wątpliwości – zapraszamy na konsultację.

No Comments

    Leave a Reply