Pewność siebie i poczucie własnej wartości to dwie fundamentalne koncepcje związane z rozwojem osobistym i samoświadomością. Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne, ale mają różne definicje i funkcje. Więc czym się różnią? Czy da się nad nimi pracować? Dr Kristin Neff, autorka książki „Self-Compassion: The Proven Power of Being Kind to Yourself”, w taki sposób definiuje te dwie koncepcje.
- Pewność Siebie: Pewność siebie to stan, w którym osoba wierzy w swoje zdolności do wykonywania zadań lub radzenia sobie z wyzwaniami. Pewność siebie można rozwijać przez praktykę, doświadczenie i pozytywny feedback.
- Poczucie Własnej Wartości: Poczucie własnej wartości to głęboka ocena, jaką jednostka ma na temat swojej wartości jako osoby. Jest to bardziej stabilny i stały stan, który kształtuje naszą samoakceptację i samoszacunek.
Pewność siebie
Uczę wystąpień publicznych. Jestem aktorem z pierwszego wykształcenia, byłem dziennikarzem przez kilka lat a ze względu na 20 lat szkolenie w tym temacie, spotkania się z różnymi pytaniami i wątpliwościami mogę powiedzieć, że moja pewność siebie w obszarze uczenia wystąpień publicznych jest duża.
Natomiast jeśli chodzi o prowadzenie samochodu, to pomimo, że posiadam prawo jazdy od wielu lat, moja pewność siebie w tym obszarze jest niska. Nie mam samochodu, ostatnio za „kółkiem” siedziałem z 5 lat temu. Z pewnością musiałbym przejechać kilkadziesiąt lub nawet kilkaset kilometrów, aby moja pewność siebie w tym obszarze wzrosła. Gdybym jeszcze usłyszał jakieś pochwały, może zrobił jakiś kurs przypominający z pewnością moje poczucie pewności siebie w tym obszarze szybko by wzrosło.
Poczucie własnej wartości
Kasia od dzieciństwa miała trudności z matematyką. Pomimo wysiłku, jaki w nią wkładała, zawsze zdobywała niskie oceny, co sprawiało, że czasami była zrezygnowana. Jednakże, Kasia miała silne poczucie własnej wartości, które zostało zbudowane przez wsparcie rodziny, podkreślanie, że to nie sukcesy i osiągnięcia są najważniejsze w życiu.
Podczas gdy niepowodzenia matematyczne prowadziły do chwilowego sfrustrowania, Kasia nie pozwoliła, aby zdefiniowały jej ogólną wartość jako osoby. Miała świadomość, że jej wartość nie jest związana z jednym konkretnym obszarem lub zdolnością, ale z tym, kim jest jako osoba, jej wartościami i relacjami z innymi.
Wiedziała, że nawet gdy otrzyma gorszą ocenę, nie będzie to miało większego wpływu na jej życie.
Kluczowe różnice:
- Źródła: Pewność siebie wynika z umiejętności i kompetencji, podczas gdy poczucie własnej wartości ma swoje korzenie w głębokim przekonaniu o osobistej wartości i godności.
- Stabilność: Pewność siebie może fluktuować w zależności od sytuacji, podczas gdy poczucie własnej wartości jest stabilniejsze i mniej podatne na zewnętrzne wpływy.
- Skupienie: Pewność siebie skupia się na konkretnych zdolnościach lub osiągnięciach, podczas gdy poczucie własnej wartości obejmuje szerokie spektrum samoakceptacji.
Perspektywa Ekspercka: Dr Kristin Neff w swojej książce „Self-Compassion: The Proven Power of Being Kind to Yourself” podkreśla, że poczucie własnej wartości oparte jest na akceptacji siebie, niezależnie od osiągnięć lub zdolności, co odróżnia je od pewności siebie. Neff argumentuje, że poznanie siebie i współczucie sobie jest kluczowe dla budowania zdrowego poczucia własnej wartości.
Wyposażając się w narzędzia i wiedzę na temat tych dwóch kluczowych aspektów samoświadomości, możemy pracować nad budowaniem silniejszego fundamentu dla naszej ogólnej dobrobytu psychicznego.
Jeśli chcesz otrzymywać od nas wartościowe teksty oraz informacje o warsztatach zapisz się na nasz Newsletter.
No Comments