fbpx
Menu

Dlaczego za odwołaną psychoterapię muszę płacić?

Pieniądze w psychoterapii

Współczesna psychoterapia jest procesem, który wymaga zaangażowania zarówno terapeuty, jak i klienta. Jednak istnieją pewne aspekty, które mogą wydawać się nieco zaskakujące dla osób, które po raz pierwszy zetknęły się z tym obszarem. Jednym z takich zagadnień jest polityka płatności za sesje terapeutyczne, która może się różnić w zależności od praktyki i indywidualnych zasad terapeuty. Często spotyka się sytuacje, w których klienci są zaskoczeni faktem, że muszą płacić za sesje, na których nie byli obecni. Dlaczego więc psychoterapeuci zachęcają do płacenia za nieobecności? W tym artykule przyjrzymy się tej kwestii z różnych perspektyw.

Reguły współpracy:

Reguły związane z opłatami za sesje terapeutyczne mogą być różne, zależnie od nurtu terapii, praktyki terapeuty i innych czynników. Zasady te, choć mogą być zaskakujące dla niektórych, są zwykle jasno komunikowane na samym początku współpracy, najczęściej podczas podpisywania kontraktu terapeutycznego. Jest to ważne dla podjęcia świadomej decyzji przez klienta o kontynuowaniu terapii z danym terapeutą.

Dlaczego płacić za nieobecności?

Istnieje kilka kluczowych powodów, dla których psychoterapeuci mogą wymagać płatności za sesje, na których klient nie był obecny:

1. Polityka odwołań: Wielu terapeutów ma ustaloną politykę odwołań, która wymaga wcześniejszego powiadomienia o nieobecności na sesji. Jedni wymagają informacji 24 godziny, inni 48 godzin przed spotkaniem. Są też tacy psychoterapeuci, którzy umawiają się, że w ciągu roku możesz nie przyjść na spotkania 4 – 6 razy i za nie nie płacisz. Ważne jest aby psychoterapeuta poinformował klienta o swojej polityce, może to zrobić ustnie, pisemnie ale także takie informacje czasami znajdują się na stronie internetowej. Zapoznanie się z polityką odwołań jest ważne aby świadomie podjąć decyzję czy chcę z danym psychoterapeutą współpracować.

2. Zachowanie ciągłości: W kontekście terapii kontynuacja sesji jest kluczowa dla osiągnięcia pozytywnych rezultatów. Nawet jedna nieobecność może zakłócić proces terapeutyczny. Płacąc za sesję, na której klient się nie stawił, można pomóc w podtrzymaniu zaangażowania klienta w terapii.

3. Szacunek dla czasu i zasobów: Terapeuci rezerwują swój czas dla klientów i przygotowują się do sesji (superwizje). Jeśli klient nie stawi się na umówioną sesję, terapeuta traci czas i ponosi koszty. Ktoś mógłby powiedzieć, że może robić coś innego w tym czasie. Nie, właśnie nie do końca, nie jest w stanie w tym czasie, tak jak taksówkarz czy fryzjer, przyjąć innej osoby w to miejsce. Dodatkowo ponosi koszty gabinetu, ZUS-u, oraz superwizji. Płatność za nieobecność pomaga pokryć te koszty.

4. Każdy klient ma swój dzień i swoją godzinę. Jest to bardzo wspierające w zmianie a dla niektórych problemów nawet wymagane. Systematyczność jest potrzebna do zaistnienia prawidłowego procesu zmiany.

5. Motywacja do zaangażowania: Płacenie za nieobecność może zachęcić klienta do większego zaangażowania się w proces terapeutyczny i przestrzegania ustalonych zasad, co przyczynia się do skuteczności terapii.

6. Dostępność: Psychoterapia to nie 50 minutowe spotkania, to cały proces. Podobnie w szkołach językowych, wykupując kurs, obojętnie czy jesteś czy Cię nie ma lektor jest dostępny. Podobnie gdy rezerwujesz miejsce w pociągu jest ono dostępne, nie jest istotne czy miałeś w pracy ważne spotkanie z szefem, jeśli się nie pojawisz, pociąg odjedzie.

7. Dodatkowa wartość w procesie psychoterapeutycznym : Płatność za sesje, na które klient się nie stawił, może też być cennym materiałem do pracy psychoterapeutycznej. Dla jednych to, że będą płacili za spotkania, nie będzie problemem dla innych będzie stwarzało dyskomfort. Dzięki temu, że psychoterapeuta będzie domagał się pieniędzy za swoją gotowość do pracy, może pojawić się temat wyrażania złości, pieniędzy, braku, niesprawiedliwości, adekwatnego wynagradzania i wielu innych. Jeśli klient zdecyduje się o tym porozmawiać, będzie to dodatkowa wartość rozwojowa, która mogłaby się nie zaistnieć, gdyby psychoterapeuta nie domagał się pieniędzy.

Podsumowanie:

Wnioskiem jest, że płatność za sesje terapeutyczne, na których klient nie był obecny, ma swoje uzasadnienie w różnych aspektach prowadzenia skutecznej terapii. Choć na pierwszy rzut oka może to wydawać się kontrowersyjne, to z perspektywy procesu terapeutycznego ma to sens. Zrozumienie tych powodów może pomóc klientom w zaakceptowaniu tych zasad i w pełniejszym zrozumieniu natury psychoterapii jako procesu, który wymaga zaangażowania, stałości i szacunku zarówno z strony terapeuty, jak i klienta. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem terapii omówić te kwestie z terapeutą, aby uniknąć nieporozumień i zrozumieć zasady współpracy.

No Comments

    Leave a Reply