fbpx
Menu

Pytania przed pierwszą psychoterapią

Czy muszę mieć konkretny cel?

Zdarza się, że osoby które przychodzą na pierwsze spotkanie mają określony cel, np. chcą się pozbyć lęków, mają problemy ze snem, maja traumę, która ogranicza ich życie. Jednak nie musi się tak dziać w każdym przypadku. Pierwsze kilka spotkań jest właśnie po to aby przyjrzeć się temu nad czym chcesz pracować.

Czy cel może się zmienić?

Tak, jak najbardziej. Cel terapii może się zmienić w trakcie jej trwania i jest to zawsze uzgadnianie.

Ile trwa terapia?

Terapia Gestalt, jest terapią bardziej długoterminową i trwa, od kilku miesięcy nawet w niektórych przypadkach do kilku lat. Jednak wszystko jest zależne od obszaru nad którym się pracuje.

Jaka jest częstotliwość spotkań?

To co wspiera, to częstotliwość, przyjmuje się, że cotygodniowe spotkania.

Jest wiele nurtów psychoterapii, jaki będzie właściwy dla mnie?

W świetle badań, skuteczność różnych nurtów psychoterapeutycznych jest bardzo zbliżona. Jednak każdy z nurtów ma inne podstawy i psychoterapeuci trochę inaczej pracują dlatego warto kierować się swoimi preferencjami. (chyba, że nie ma innych przeciwskazań)

Skąd mam wiedzieć jakiego psychoterapeutę mam wybrać?

W kwestiach formalnych, psychoterapeuta to osoba, która skończyła (lub jest w trakcie) specjalistycznego 4 letniego kursu. Dobrą praktyką jest to aby posiadała także swoją superwizję, dzięki temu będziesz miał pewność, że jesteś pod dobrą opieką. To co, ponad to, jest istotne, to znalezienie psychoterapeuty z którym będziesz czuć, że jest właściwą osobą dla Ciebie.