fbpx
Menu

Kim jest psychoterapeuta i czym różni się od psychologa i psychiatry?

Psychoterapeuta pomaga poukładać myśli, a także rozpoznać towarzyszące temu emocje tak aby w efekcie reagować z zgodzie z tym czego się pragnie. Często z psychoterapii korzystają osoby, które zmagają z różnymi trudnościami, czy zdiagnozowanymi zaburzeniami jednak coraz częściej do psychoterapeutów zgłaszają się osoby, które chcą ułatwić sobie życie i zrozumieć nieświadome mechanizmy, którymi się kierują, wzmocnić swoją samoocenę czy popracować nad bardziej satysfakcjonującymi relacjami.

Psychoterapeutą zostaje się po czteroletnim szkoleniu oraz przejściu wielogodzinnej własnej psychoterapii, pozwalającej odkryć i przepracować własne mechanizmy i schematy.

Psycholog, jest to osoba, która ukończyła jednolite studia wyższe na kierunku psychologia. Posiada rozległą wiedzę z różnych działów psychologii. Jest przygotowana do stawiania diagnozy psychologicznej, która powstaje poprzez szczegółowy wywiad z pacjentem lub poprzez specjalistyczne testy. Psycholog jest też przygotowany do udzielania pomocy psychologicznej.

Psychiatra, to lekarz o właściwej specjalizacji, po skończonych studiach medycznych. Dba o pacjentów poprzez właściwe rozpoznanie oraz wydaje zalecenia i przepisuje leki. Często oprócz leczenia farmakologicznego wykorzystywane jest także leczenie psychoterapeutyczne, lub konsultacje psychologiczne.